TÜRKİYE Haber Girişi : 29 Kasım 2021 20:41

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor, Cezası Ne Kadar, Hangi Araçlarda Zorunlu

Kars Güncel- Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın belirlediği tarihe göre zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına az kaldı.

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?
1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor.

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunlu, Cezası Ne Kadar?

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı paylaşımda; "Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor." ifadelerine yer verildi.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunurken, zorunlu olduğu halde kış lastiği takmayan araç sürücülerine 2021 yılı için 846 lira para cezası kesilebilecek olup, 2022 yılında ise yeniden değerleme oranı üzerinden işlem görülecek.

Kars Valiliği'nden Kış Tedbirleri Duyurusu
Valilikten yapılan açıklamada; "Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, aynı zamanda taşıtların fren ve durma mesafesi artmaktadır. Taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve buna bağlı olarak trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği görülmektedir.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “Kış Lastiği Zorunluluğu” başlıklı, 65/A maddesi uyarınca; vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerine ve sürücülerin trafik kural ihlal davranışlarının en aza indirilmesini sağlamak, trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik 01.12.2021–01.04.2022 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulması gerekmektedir.

Hava sıcaklığındaki ani değişiklikler sebebiyle erken ve gizli buzlanma riskine karşı dikkatli ve duyarlı şekilde davranılması, trafik sistemi içerisinde bulunan yük, yolcu ve öğrenci taşıyan ticari araç şoförlerimizin güvenli ve huzurlu bir trafik ortamı sağlanmasına katkı vermek amacıyla kış lastiği uygulama ve denetimlerimize gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Yapılacak kontrollerde kış lastiği konusunda kurallara uymayan sürücülerin araçları eksikliklerini giderilinceye kadar trafikten men edilecek ve ilgili kanun maddesi uyarınca trafik idari para cezası karar tutanağı uygulanacaktır. 

Kamuoyuna ve ilgililere önemle duyurulur." denildi.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.