MAGAZİN Haber Girişi : 29 Mayıs 2016 15:25

Şoför olduğu için kimse oğlunu vermedi

Kadınların çoğu meslekte erkeklerin yerini almasıyla birlikte roller de değişmeye başladı. Eskiden şoför olduğu için erkeklere kız verilmezken, şimdilerde ise Melek İlhan isimli bayan, otobüs kullandığı için evlenemediğini söyledi.
Kars Güncel-Eskişehir'de hatlı otobüslerde 15 senedir şoförlük yapan İlhan, şimdilerde Tepebaşı Belediyesi tarafından başlatılan örnek bir projede direksiyon sallıyor. Pazar kurulmayan mahallelere yüzde 100 elektrikli otobüsü ile giden İlhan; alışveriş yapmak isteyen vatandaşları pazara, pazar alışverişlerini tamamlayanları ise evlerine bırakıyor. Kırmızı ışıkları da boş geçmeyen bayan şoför, makyajını tazeleyerek yoluna devam ediyor. Eskişehir'de vatandaşların kendisine artık alıştığını dile getiren Melek İlhan'dan yolcuları ise bir hayli memnun. Pazar alışverişini tamamlayarak evine dönen Zeynep Yakar, bayanların bir çok işi başararak daha da anlayışlı davrandıklarını söyledi.

"2000 YILINDAN BU YANA ESKİŞEHİR'DE BÜTÜN OTOBÜSLERDE ÇALIŞTI" 
Yolcu Belgin Geren, Melek İlhan'ı 2000 yılından bu yana tanıdığını anlattı. Erkeklere göre bayanların trafikte daha rahat olduğunu da belirten Geren, "Bayan şoförlerden memnunuz. Zaten Melek hanım 2000 yılından beri Eskişehir içerisinde bütün otobüslerde çalıştı. O zamandan beri tanıyoruz. Buraya geçmesi iyi oldu. Şimdi daha çok görüyoruz. Bu belediyenin bize yaptığı bir faydadır. Erkeklere göre bayanlar da trafik konusunda daha rahatlar. Binen yolcular da şoförün bayan olmasından dolayı daha iyi davranıyorlar" dedi. 

"AMCA DİYENLER OLDU" 
Şoförlüğe ilk başladığı yıllarda bir çok olumsuz tepki aldığını vurgulayan Melek İlhan, aradan geçen 15 yılın ardından insanların kendisine alıştığını ifade etti. İlhan, "Eskişehir bana çok güzel alıştı. Yaklaşık 15 yıldır şoförlük yaptığım için insanlar beni tanıdı artık. İlk başlarda özellikle erkek şoförler 'Bayan yapamaz, kullanamaz, 3 ayda kaçar' derdi. Fakat ilk kışı geçirdikten sonra anladılar ki, bayanlar her işi başarır. Artık kimisi beni kardeşi, kimisi de kızı gibi görmeye başladı. Yolcularımız da çok memnun. Zaten insan olarak biz güler yüzlü olmayı biliyorsak, bence herkes birbirine alışır. Öyle değil mi? Sadece güler yüz. Onun dışında hiçbir şey beklemiyor kimse kimseden. Bana hatlı otobüslerde çalışırken 'amca' diyenler oluyordu. Son bir bakıyorlardı, 'Aaa bu kadınmış, bayanmış' diyorlardı. Çünkü hep amcaya ve abiye alışılmış. İlk başlarda çok yadırgadılar. Bayanlardan da tepki aldım. Kimisi 'Evinde otur' , kimisi 'Kocalarımız sizin gibilerin yüzünden iş bulamıyor' dedi. Kimi insanlar 'Açık insanlar toplumu bozuyor' dedi. Yani kapalı istediler ama zamanla hepsi alıştı" şeklinde konuştu. 

"ESKİDEN ŞOFÖRLERE BAYAN VERMİYORLARMIŞ, BANA DA ŞİMDİ KİMSE OĞLUNU VERMEDİ" 
Eskişehir'in ilk bayan otobüs şoförü, neden evlenemediğini de anlattı. Şoför olduğu için kimsenin oğlunu vermeye yanaşmadığını açıklayan İlhan, şu ifadelere yer verdi;
"Bekarım, hiç evlenmedim. Otobüs kullandığım için kimse bana oğlunu vermedi. Eskiden şoförlere bayan vermiyorlarmış, bana da şimdi kimse oğlunu vermedi. Yine de çok memnunum. Nasipse olur, olmazsa önemli değil.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.