DÜNYA Haber Girişi : 04 Mart 2024 00:06

Serhat Şehri Kars; Gastronomisi, Turistik Destinasyonları ve Tarihi Kimliği Dünyaya Tanıtıldı

Serhat Şehri Kars; Gastronomisi, Turistik Destinasyonları ve Tarihi Kimliği Dünyaya Tanıtıldı

Serhat Şehri Kars; Gastronomisi, Turistik Destinasyonları ve Tarihi Kimliği Dünyaya Tanıtıldı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji   Bakanlığı tarafından uygulanan Rekabetçi Sektörler Operasyonel Programı (CISOP)kapsamında Kars   Valiliği himayelerinde Serhat Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “TarihiKimliği ile Kars Kenti Projesi” kapsamında düzenlenen Uluslararası Kars Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri yoğun ilgiyle karşılandı.

Kars kültürüne özgü pek çok zenginlik, “Tarihi Kars Kimliği ile Kars Kenti Projesi” kapsamında düzenlenen Kars Uluslararası Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri katılımcıları ile buluştu. Dünya Mirasımız, Anadolu’nun Giriş Kapısı Ani Uluslararası Kars Konferansında konuşan UNESCO, UNWTO, Oceanlab France, COP24, EUSALPgibi kuruluşlardan panelistler, ulusal basın ve Associated Press, Al Jazzere, Agence France Presse,Financial Times, France 24 Radio gibi uluslararası basın mensuplarının da dahil olduğu heyet; ilkolarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Ani Örenyeri’ni ziyaret etti.

Program katılımcılarının hayran kaldığı Ani gezisi öncesi gerçekleşen Kafkas gösterisinde Kars’ın   yöresel müziği ve danslarını da izleme imkânı buldu. Çıldır Gölü’nde Balık Avı Program katılımcıları,  123 kilometrekarelik yüzeyi kış aylarında tamamen donan Çıldır Gölü’nde kızak gezintisi gerçekleştirdikten sonra Eskimo usulüyle balık avladı. Ünlü TV programcısı Ayhan Sicimoğlu ve sosyal medya fenomeni Mustafa Seven’in de eşlik ettiği etkinlik büyük ilgi gördü.

Esra Tokelli’den Kaz Ciğeri Şovu Program,  Gazi Kars Bedesteni’nde Masterchef AllStar Yarışması’nda   kaz yemeği ile birincilik kazanan Esra Tokelli’nin yemek şovuyla devam etti. Esra Tokelli kaz ciğeri ve  lime marmelatı kullanarak bir tabak hazırladı ve etkinliğe katılan Eski Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a ikram etti. Yemek şovunu izleyen Kars halkı da, yemek yapımı sırasında Esra Tokelli’ye sorularını yöneltti, Kars mutfağı hakkında sohbet etti. Âşık Atışması Hem Güldürdü, Hem Düşündürdü.

Kars halkının yoğun katılım gösterdiği programda Âşık Bilal Ersarı ile Âşık Ensar Şahbazoğlu sazlarını  ve sözlerini  kullanarak âşık  atışmasının  güzel  bir  örneğini izleyenlere  sundu. Âşıkların dizeleri izleyenlere hem güldüren hem de düşündüren mesajlar verdi.

Konserlere Büyük İlgi

Program kapsamında aşık atışmasının ardından Arzu Aras ve Ercan Kaya sahne aldı. Karslıların büyük   ilgi   gösterdiği   konserde   halaylar   çekildi.   Sonrasında   “Ben Yoruldum Hayat”   şarkısıyla tanınan halk müziği  sanatçısı Mümin Sarıkaya sahneye çıktı. Alanı dolduran izleyiciler, hep bir ağızdan şarkılara eşlik ettiler.

Ünlü  snowboardcu Süleyman Atlı’nın Sarıkamış’ta gece kayağı şovuyla tanıtım etkinlikleri sonra erdi.   Atlı, kendisi için özel hazırlanan rampadan atlayış gerçekleştirerek gösteriyi izleyenleri heyecanlandırdı.

Uluslararası Kars Konferans’nda, Kars’ın sadece kış turizmi ile sınırlı kalmaması gerektiği; gastronomi ve kongre turizmi gibi alanlarda da gelişebilecek kapasiteye sahip olduğu mesajı verildi. Kars İl Kültür   ve   Turizm   Müdürlüğü   Konferans   Salonu’nda   gerçekleşen   Uluslararası Kars Konferansı’nın açılış   konuşmalarını  Serhat   Kalkınma   Ajansı   Genel   Sekreteri   Nurullah   Karaca, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof Dr. Mehmet Öcal Oğuz ve Kars Valisi Ziya Polat yaptı.