KARS Haber Girişi : 29 Aralık 2021 18:02

Sarıkamış Şehitleri İçin  -30 Derecede Çadırda Sabahladılar

Sarıkamış Şehitleri İçin  -30 Derecede Çadırda Sabahladılar
Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 17.'si gerçekleştirilen Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı'nda 67 izci Sarıkamış Şehitleri anısına -30 derecede çadırda sabahladılar.
Sarıkamış Şehitleri İçin  -30 Derecede Çadırda Sabahladılar

Kars Güncel- “Değerlerimizle büyüyoruz”yaklaşımıyla hareket eden Kuveyt Türk, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 17.’si gerçekleştirilen Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’na destek verdi. Kuveyt Türk’ten 5 kişilik bir ekibin katıldığı kampa, Türkiye’nin dört bir yanından kış kampı tecrübesi olan izciler iştirak etti.

Kuveyt Türk, Sarıkamış Harekâtı’nın107. yılında Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından düzenlenen “Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı”nın resmi sponsorluğunu üstlendi. Milli bilinç kampına, Türkiye’nin dört bir yanından kış kampı tecrübesi olan 67 izcikatıldı. İzciler, milli bilinç kampı için 23 Aralık 2021 Perşembe günü Erzurum’a ulaştı. Kampa, Kuveyt Türk’tençoğunluğu izci olan 5 kişilik ekip de katıldı.

107 yıl önce askerlerimizinizlediği yolu takip ettiler

24 Aralık Cuma günü sabahın erken saatlerinde Erzurum’dan Şenkaya ilçesinin Gaziler köyüne hareket eden izciler, 3 saatlik yolcuğun ardından bölgeye ulaştı. İzciler, ilk olarak Erzurum Valiliği tarafından düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma programına katıldı.22 Aralık 1914- 5 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekâtı’nın ana karargâh noktası olarak kullanılan Gaziler köyünde düzenlenen programda,1914 yılında bölgenin yeniden fethini ilan için bir askerin alay sancağını cami minaresine çekip ezan okuması canlandırıldı, ardından Erzurum Valisi Okay Memiş, Allahuekber Dağı’ndaki şehitlikte göndere çekilmek üzere Türk bayrağını törenle izci liderlerine teslim etti. İzciler, kampının yapılacağı Allahuekber Dağı’nın Kaynakyayla mevkiine doğru saat 14.00’te tek sıra halinde yürüyüşe geçti. İzciler, Kaynakyayla bölgesine 107 yıl önce asker dedelerinin izlediği yolu takip ederek 3 saatte ulaştı.

Şehitlikte kar üstünde şehadetin tefekkürü

25 Aralık Cumartesi günü izciler askerlerimizin donarak şehit oldukları Fırıntepe Şehitliğine doğru yola çıktı. Karla kaplı patika yollardan 2.5 saat yürüyerek şehitliğe ulaşan izciler, şehitliğin etrafında daire şeklinde konuşlanıp kar üzerine sırt üstü yatarak ve gözlerini yumarak 5 dakika “şehadetin tefekkürü” uygulaması yaptı. Aynı yoldan kamp alanına dönen izciler, yatsı namazını müteakiben Kaynakyayla Camii’nde düzenlenen mevlid ve hatim duası programına katıldı. 

Çadırlarda uyku tulumunda sabahladılar

Geceyi, hissedilen sıcaklığın -30’u bulduğu hava şartlarındaçadırda uyku tulumunda geçiren izciler, şehitlerin yaşadıkları zorlukları anlamak bakımından önemli bir deneyimde bulunmuş oldu. Sabah çadırlarını toplayan izciler, Kaynakyayla Şehitliğini ziyaret ederek dua etti. Kaynakyayla’da düzenlenen törenin ardından tek sıra halinde dönüşe geçen izciler,3 saatlik yürüyüşün ardından önce Kaynak köyüne, ardından Gaziler köyüne ulaştı. Gaziler köyündeki kapanış töreninin ardından izciler Erzurum’a doğru yola çıktı.İzciler, 3 gün süren kampa katılmanın kendileri için büyük bir onur kaynağı olduğunu dile getirdi.Toplam 5 gün süren programın ardından izciler, 27 Aralık Pazartesi günü memleketlerine döndü. 

 

Kuveyt Türk, Çanakkale ve Sarıkamış’ta izcilerin yanında

“Değerlerimizle büyüyoruz”yaklaşımıyla Türkiye’nin sahip olduğu yerel ve milli değerlerin korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması için bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesine destek veren Kuveyt Türk, 2017 yılından bu yana Türkiye İzcilik Federasyonu’na sponsorluk desteğinde bulunuyor. Kuveyt Türk, Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampının yanı sıra Çanakkale 57. Alay Milli Bilinç Kampını da hem sponsorluk desteğinde bulunuyor hem de çalışanlarıyla kamplara katılıyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.