EĞITIM Haber Girişi : 28 Aralık 2022 23:22

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak
2021 yılında uygulamaya geçen Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanıp Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesi Kars'ta yakaladığı ivmeyle büyük başarı elde etti.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak

2021 yılında uygulamaya geçen Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanıp Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak' projesi Kars'ta yakaladığı ivmeyle büyük başarı elde etti.

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesiyle Kars genelinde 321 yeni kütüphane, 3 sıfır atık kütüphanesi oluşturuldu. Kars’taki kütüphanelerdeki kitap sayısı 2021 yılında 213.286 iken bugünkü 411.678’ e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından hayata geçirilen ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesinin Kars’a kattığı değerlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kars İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, kitap okumanın bireylere kattığı değerlere ilişkin ve projenin olumlu sonuçlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

“değişen ve gelişen toplum yapısı üreten, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen, etkin iletişim kurabilen bireylere ihtiyaç duyar. Bu bireylerin yetişmesi için de kitap etkin bir araçtır. Kitap; bireyin bilişsel, duyuşsal ve sosyal becerilerini geliştirir. Erken dönemden itibaren kitapla tanışan bireylerin kelime dağarcığı gelişir ve düşünme yeteneği artar.” Diyen İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay; “ Kitap okuma alışkanlığı, bireyin okuma eylemine zevkle devam edebilmesi için gereken bir beceridir. Teknolojik uyarıcıların fazla olduğu günümüzde çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak zor gibi görülebilir. Ancak bu alışkanlık bir kere kazanıldığında çocuğun bütün hayatı boyunca devam edecektir. Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak için ebeveynler ve öğretmenler birer model olmalıdır. Çocuğu kitapla tanıştırmalı, kitap sevgisi kazandırmalı, kitap okumak için uygun zamanlar oluşturulmalıdır.Aileyle birlikte başlayan kitaplatanışma süreci okullarda okuma becerisinin kazanılması ve bu becerinin gelişmesiyle devam eder.” İfadelerini kullandı.

Kitap okumanın öğretimin bir parçası olduğunu vurgulayan Acay, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:
“Bu noktada bütün öğrencilerimizin kitaplarla tanışması, kitap okuma alışkanlığı kazanması bizim için önemlidir. Öğrencilerimizi okumaya teşvik etmek için okullarımızda uygun ortamlar, zamanlar  oluşturmalıyız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayesinde, Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi 2021 yılında uygulamaya geçti. Bu projeyle birlikte öğrencilerimize sadece kitap okumak için değil; bilgiyi araştırarak birincil kaynaklardan ulaşma ve öğrencinin öğrenmeyi öğrenmesini sağlamak için uygun alanlar oluşturulmuş ve var olan bu alanların içerikleri zenginleştirilmiştir. Proje sayesinde ülkemizin en ücra köşelerinde bulunan köy okullarındaki öğrencilerimizde dâhil birçok öğrencimiz kütüphanelerde kitaplarla buluşmuştur.”

Acay, proje kapsamında Kars’ta okullara ve öğrencilere kazandırılan olanaklara dair de şunları söyledi: “İlimizde de büyük önem verdiğimiz bu proje kapsamında birçok okulumuza kütüphane kazandırmış durumdayız. İlimiz genelinde 321 yeni kütüphane, 3 sıfır atık kütüphanesi oluşturulmuştur. İlimizdeki kitap sayısı 2021 yılında 213.286 iken bugünkü kitap sayımız 411.678’ e ulaşmıştır. Yıl sonu hedefi olarak planlanan hedeflerimize ekim ayından itibaren ulaşmış bulunmaktayız. Okuyan, araştıran, bilgiyi keşfeden ve üreten bir neslin yetişmesi için var gücümüzle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu vesileyle projeye öncülük eden Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye, projeyi yürüten Sayın Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’e, projeye desteklerini sunan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’ a ve projenin ilimizde de başarıya ulaşması için desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Türker Öksüz’ e şükran ve minnet duygularımı sunuyorum.”