BÖLGE Haber Girişi : 07 Temmuz 2020 19:08

Köroğlu Barajı ve Kotanlı HES Santrali Hizmete Açıldı

DSİ 24. Bölge Müdürlüğü'nün Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yaptığı Köroğlu Barajı ve Kotanlı HES Tesisleri'nin açılışı gerçekleştirildi.
Kars Güncel- Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Müdürlüğümüz sınırları dahilinde ve denetimimiz altında Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Köroğlu Barajı ve Kotanlı HES Tesislerinin açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 52 adet HES Tesisinin hizmete alınması töreni kapsamında 05.07.2020 tarihinde canlı video konferans ile gerçekleştirildi. 

Ardahan'dan başlayarak Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri üzerinde kurulan Köroğlu Barajı ve Kotanlı HES Tesisleri, 125 MW kurulu gücünde yaklaşık tam kapasitede çalıştığında, 740 bin hanenin elektrik ihtiyacı olan yıllık 290 milyon KWh elektrik üretecek, Ardahan ilinin en büyük hidroelektrik santralidir. Bu tesisin yapımı esnasında yaklaşık 1000 vatandaşımıza istihdam imkânı sağlandı. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.