GÜNDEM Haber Girişi : 28 Temmuz 2023 19:51

Kerbela Şehitleri 1384. Yılında Kars'ta Anıldı

Kerbela Şehitleri 1384. Yılında Kars'ta Anıldı
İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (sav)'ın torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela'da şehit edilmesinin 1384. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Kerbela Şehitleri 1384. Yılında Kars'ta Anıldı

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed
(sav)'ın torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela'da şehit edilmesinin 1384. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Kars'ta sabah erken saatlerde başlayan anma törenlerine binlerce vatandaş katıldı. Sinelerin dövüldüğü, zincirlerin vurulduğu, ağıtların yakıldığı törende, 7'den 70'e binlerce Karslı mersiyeler eşliğinde yürüdü.

Hz. Ali Çarşı Camisi önünde toplanarak, en önde Türk bayrağı, Atatürk ve Hz. Ali posteri ile "yezidle Su İçmektense Hüseyinle Şehadet Güzeldir" yazılı pankartları taşıyan binlerce kişi, sine ve zincir vurarak Faikbey Caddesi, GAMP ve Cumhuriyet Caddelerini geçerek Merkez Ehlibeyt Işıklı Camisi'ne, daha sonra da Garnizon Şehitliği'ne kadar yürüdü.

7'den 70'e kadın-erkek, yaşlı-genç, yürüyüşe katıldı. Yürüyüşe katılanlara, bazı vatandaşlar da, sıcak çay, şerbet ve helva ikram etti. Bazı kadınların kucaklarında bebekleriyle katıldıkları anma törenlerinde Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı için gözyaşları aktı. Sine döven gençlerin yüksek sesle ağıtlara iştirak etmesi de herkesi duygulandırdı.

Yürüyüşe katılan binlerce vatandaş Garnizon Şehitliği'ne geçti. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okundu. Ardından Aşure Meydanı’nda bir araya gelen kalabalık zincirler vurarak sine dövdüler.