KARS Haber Girişi : 24 Mayıs 2024 20:12

KARSTSO'DA, GÜNCELLENEN GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

KARSTSO'DA, GÜNCELLENEN GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ
Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) koordinasyonunda 'Güncellenen Girişimcilik Destekleri' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KARSTSO'DA, GÜNCELLENEN GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Genç Girişimciler Kurulu (GGK), İl Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) ve KOSGEB Kars İl Müdürlüğü işbirliği ile “Güncellenen Girişimcilik Destekleri” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

KATSO’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, KOSGEB İl Müdürü Lütfullah Aktaş, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Bozan, TKDK Kars İl Koordinatörü Bekir Güre, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Müge Kaya, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Başkanı Ferhat Hayri Şur, , GGK ve KGK üyeleri ile kendi işini kurmak isteyen girişimci adayları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan KATSO Başkanı Kadir Bozan, kadın ve gençlere yönelik girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve iş dünyası için büyük önem arz eden bu hedef kitlenin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Bozan; “Girişimcilerimizin iş kurma süreçlerinin ve sürdürülebilirliklerinin başarılı bir şekilde ilerlemesi, AR-GE / İnovasyon odaklı fikirler geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi için çaba gösteriyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kadın ve genç girişimci adaylarımıza gereken her türlü mentörlük hizmetini sunmaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra KOSGEB Kars İl Müdürü Lütfullah Aktaş da bir konuşma yaptı. KOSGEB’in kurulduğu günden bugüne kadar KOBİ’leri ve girişimcileri desteklediğini kaydeden Aktaş, bu desteklerin dönemsel olarak revizyondan geçirildiğini ifade ederek, en son 2018 yılında girişimcilik desteklerinin güncellendiğini ve Mayıs ayına kadar bu şekilde devam ettiğini dile getirdi.

10 Mayıs 2024 tarihi itibariyle üst limiti 2 milyon TL’ye kadar olan Girişimci Destek Programının kurgulandığını ve başvuruların alınmaya başlandığını anlatan Aktaş şunları söyledi; “Son başvuru tarihi 28 Haziran 2024 olan programımıza, ilimizde faaliyet gösterecek tüm girişimci Giderleri, Yazılım Giderleri, Hizmet Alımı Giderleri olarak sağlanacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL ilave edilecek.”

İş kurma desteği için başvuruların sürekli açık olduğunu ifade eden Özkara; iş geliştirme desteği için 10 Mayıs 2024 tarihinde başlayan sürecin 28 Haziran 2024 tarihinde sona ereceğini ve yıl içerisinde belli periyotlar halinde İş Geliştirme Desteği çağrılarının yayınlanacağını belirtti.

Toplantı sonunda KOSGEB Kars Müdürü Lütfullah Aktaş ve KOBİ Uzmanı Meryem Algen katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.