KARS Haber Girişi : 28 Nisan 2021 19:13

Kars Valiliği Duyurdu, Hayvan Pazarı Faaliyetleri Durduruldu

Kars'ta koronavirüs tedbirleri kapsamında hayvan pazarında faaliyetlerin ikinci bir emre kadar durduruldu.

Kars Güncel- Kars Valiliği'nce yapılan açıklamada İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun 27 Nisan 2021 tarih ve 04/11 sayılı kararı ile hayvan pazarında faaliyetler ikinci bir emre kadar ara verildi.

Alınan kararda; "Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. COVID-19 salgınında en temel risk unsuru; virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekânlar/alanlardır.

Devletimizin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

Bu nedenlerle 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27 ve 72. nci maddeleri uyarınca;

1. İnsan sirkülasyonunun salgın riskine bağlı olarak durdurulmasına/azaltılmasına yönelik olarak; ilimiz genelinde bulunan hayvan pazarlarının (hayvan satış yerlerinin/alanlarının) faaliyetlerine ikinci bir emre kadar; ara verilmesine, söz konusu alanlara hayvan girişlerine kesinlikle müsaade edilmemesine,

2. Yukarıda belirtilen ve daha önceki alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına uymayanlar veya aykırı hareket edenlerin, takip ve denetiminin genel kolluk kuvvetleri (İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve bağlı birim ve birlikleri), yerel yönetimler ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca (İl/Mahalle Salgın Denetim Ekipleri) koordineli bir şekilde yapılmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına,

3. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararları ihlallerde her ihlalde ayrı ayrı olmak üzere; a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 860,00 TL ile 3.469,00 TL arasında, b. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 427,00 TL, idari para cezası uygulanmasına" karar verildiği belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.