GÜNDEM Haber Girişi : 15 Eylül 2022 14:44

Kars'tan Pakistan'a Yardım Eli

Türkiye, on milyonlarca insanın sel ve su taşkınlarından etkilendiği Pakistan?a havadan ve karadan yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Kars'tan Pakistan'a Yardım Eli

Türkiye, on milyonlarca insanın sel ve su taşkınlarından etkilendiği Pakistan’a havadan ve karadan yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Türkiye, muson yağmurlarının neden olduğu sellerle mücadele eden Pakistan’a insani yardım göndermeye devam ediyor. AFAD Başkanlığı koordinasyonunda, Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları’nın trenleri ile gerçekleştirilen ‘’İyilik Treni Seferleri’’ ve Millî Savunma Bakanlığı’nın nakliye uçakları ile kurulan ‘’Hava Köprüsü’’ ile dost ve kardeş Pakistan’a yardım malzemesi sevk edilmeye devam ediliyor.

Tarihinin en büyük doğal felaketini yaşayan dost ve kardeş ülke Pakistan’ a bir yardım eli de Kars’tan uzandı. Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün himayesinde, Kars Valiliği öncülüğünde ve Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde, Pakistan için düzenlenen yardım kampanyası çerçevesinde temin edilen 2 bin gıda ve 400 hijyen kolisi, Pakistan'a iletilmek üzere saat 18.00’da 3 tır ile TCDD Van lojistik deposuna teslim edilmek üzere Van'a gönderildi.

Pakistan’ın yaklaşık üçte birinin sularla kaplandığı felakette binin üzerinde insan hayatını kaybetti. On milyonlarca insan sel ve taşkınlardan etkilendi, 1,1 milyon ev de hasar gördü. Bu zor günlerde Pakistan’a destek olabilmek için AFAD Başkanlığınca yardım kampanyası başlatılmıştı.