YAŞAM Haber Girişi : 14 Ocak 2021 16:54

Kars'ta İlk Korona Aşısı Uygulandı

Çin'den getirilen koronavirüs aşısı Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına uygulamaya başlandı. An itibariyle aşı uygulaması gerçekleştirilen kişi sayısı 235 bine ulaştı.
Kars'ta İlk Korona Aşısı Uygulandı

Kars Güncel- Türkiye'de koronavirüs aşısının Acil Kullanım Onayı sonrası ilk uygulaması risk grubunda olan sağlık çalışanları için süreç başladı.

Çin'den geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye getirilen ve illere dağıtımı yapılan SinoVac / CoronaVac koronavirüs aşısı Kars'ta yapılmaya başlandı.

Aşı ilk olarak riskli grupta bulunan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanacak. Kars'ta ilk korona aşısını İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu'na uygulandı. Aşı nın uygulanması Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan planlama dogrultusunda devam edecek.

Aşı Uygulanan Sağlıkçı Sayısı 235 Bini Geçti
Bakan Koca; "Şuan itibariyle 1. doz aşısını olan sağlık çalışanı sayısı 100.000'i geçti. Türkiye aşı programı uygulamakta güçlü bir alt yapıya sahiptir. Bu güce inanan, destek veren herkese teşekkür ederim." dedi. An itibariyle Sağlık Bakanlığı sayfasında aşı uygulanan kişi sayısı 235 bin 23 oldu.

Aşı Uygulama Planı
Uygulamada ise riskli gruplara öncelik tanınacak. Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda riskli grupları ve takip edilecek öncelik sıralamasını 4 aşamalı bir tablo halinde yayınladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama; "Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır." denildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.