BÖLGE Haber Girişi : 11 Haziran 2022 02:11

Kars'ta İdare Mahkemesi Kuruldu

Adalet Bakanlığınca, Kars'ta idare mahkemesi kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kars'ta İdare Mahkemesi Kuruldu

Adalet Bakanlığınca, Kars'ta idare mahkemesi kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun'un 2. maddesinin birinci fırkası uyarınca Adalet Bakanlığınca Kars, Ağrı, Bingöl ve Kırklareli'nde idare mahkemeleri kuruldu.

Kars İdare Mahkemesinin yargı çevresi ise Kars ve Ardahan olarak belirlenirken, Ağrı İdare Mahkemesinin yargı çevresi Ağrı ve Iğdır, Bingöl İdare Mahkemesinin yargı çevresi Bingöl ve Muş, Kırklareli İdare Mahkemesinin yargı çevresi ise sadece Kırklareli olarak belirlenmesine karar verildi.


Kars Milletvekilleri, 65.Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Tarım Orman ve Köy işleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile sürdürdükleri temaslar neticesinde Kars’a İdare Mahkemesi kurulmasına karar verildiğini bildirmişlerdi.

Kars'ta cereyen eden  İdari uyuşmazlıklar Erzurum idare mahkemelerinde çözüme kavuşturuluyordu.

Kars'a yeni kurulacak İdare Mahkemesi ile Karslılar,  idari yargıdaki sorunlarını  Erzurum’a gitmek yerine  Kars'ta daha erken bir süreçte ve daha az mesafe kat ederek çözmüş olacak.