SAĞLıK Haber Girişi : 22 Aralık 2021 18:09

Kars İl Sağlık Müdürlüğü'nden Hatırlatma Dozu Açıklaması

Kars İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları 'Hatırlatma Dozu'nu yaptırmaya davet etti.

Kars Güncel- Yapılan açıklamada; "Covid19 salgınına karşı elimizdeki en etkili silahımız şüphesiz aşılamadır. Tüm ülkede eş zamanlı olarak başlatılan, kademeli olarak aşı takviminin daha kapsamlı hale getirildiği aşılama çalışmasında hedef Türkiye’de ve ilimizde toplumsal bağışıklama sağlanmasıdır. Aşı takvimine dahil edilen vatandaşların aşılamalarının kısa sürede, hızlı, ulaşılabilir olması için aşılamaya hız kazandıracak bir çok çalışma yaptık. 

Toplumsal bağışıklama sağlanması için tam aşılı olunması gerekmektedir. Sırası gelen aşı dozunu yaptırmamak, ertelemek eksik aşılı olduğumuz anlamına gelir ve bizi salgına karşı koruyamaz. Eksik aşılı olmak sadece kendimizin değil, tüm toplumun risk altında olmasına sebep olur.
Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenen aşı takvimi programına göre Sinovac aşısında ilk iki dozu 4 hafta arayla Biontech aşısında ilk iki dozu 3 hafta arayla yapılıyor. Bu iki doz aşı türünde ilk dozda hangi aşı türü tercih edildiyse onunla devam ediliyor. 
Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan son açıklamaya göre; bağışıklık düzeyini artırmak amacı ile 3. ve 4. doz olarak hatırlatma dozu açılmıştır. 2 doz Sinovac, 1 doz Biontech aşısı olan sağlık çalışanları, yurt dışına gidecek vatandaşlar veya isteğe bağlı yaptırmak isteyen vatandaşlara 4. doz hatırlatma dozu açılmıştır. Yine 2 doz Sinovac veya Biontech aşı yaptıran vatandaşlara 3. doz hatırlatma dozu açılmıştır. Son yaptırdığı aşı dozu üzerinden en az 3 ay geçmiş olan tüm vatandaşlarımız hatırlatma dozunu, tüm sağlık tesislerimizden randevulu veya randevusuz yaptırabilirler.
Aşı hakkınızın açılıp açılmadığını e-nabız  uygulaması üzerinden takip ederek aşı talebi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Hayat Eve Sığar ( HES ) uygulamasında Covid-19 Aşı Bilgilerim kısmından tam aşılı olma durumunuzu öğrenebilirsiniz.
Tüm vatandaşlarımızı hatırlatma dozlarını yaptırmaya davet ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz." ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.