KARS Haber Girişi : 19 Ekim 2021 21:16

Kars İl Sağlık Müdürlüğü'nden Aşı Açıklaması

Kars Güncel- İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Covid-19 Salgını ile mücadelede en önemli silahımız aşı. Aşılama konusunda her türlü imkanlarımız mevcut. Gerek aile hekimliklerimiz de gerek hastanelerimizde, ücretsiz bir şekilde aşılamayı sürdürüyoruz. Gerekirse vatandaşlarımızın ayağına gidiyoruz. Dolayısıyla aşı olmak isteyen bütün vatandaşlarımızı mutlaka aşılamaya davet ediyoruz. 

İlimizin işlek noktalarında hizmet veren aşı çadırlarımız, aşı uygulama merkezimizde devam eden hizmetimiz, aile hekimleri ve TSM hekimlerimizin aşılama çalışmaları ve halkımızın sağduyusu sayesinde 1.doz aşı oranında haritada mavi renkte yerimizi aldık. Ancak biliniyor ki tam aşılı olmadığımız sürece toplumsal bağışıklık sağlanmış olmuyor. Eksik aşılı olmak salgına maruz kalma riskinin devam ettiği anlamına gelmekte. 

Sayın Bakanımız Dr.Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamada da belirttiği gibi "Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90'ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir" yani aşıyı ertelemek veya sırası gelen doz aşıyı olmamak bizi hastalığa daha çok yaklaştırmış oluyor.

Eski normal yaşamımıza dönmemiz, okullarına, öğretmenlerine ve arkadaşlarına hasret kalan çocuklarımızın yüz yüze eğitimlerine devam etmeleri için sırası gelen vatandaşlarımızın 2.-3.doz aşılarını da olmalı çok önemli. 

2.doz aşı oranında haritada rengimiz şimdilik sarı ama biliyoruz ki bize yakışan tam aşımızı olarak mavi renge dönmemiz. 

Sizin ve sevdikleriniz sağlığı için tam aşılı olarak virüse karşı kalkanınızı oluşturun. 

Salgının başladığı günden itibaren kuralımız olan maske,mesafe ve hijyen kuralını unutmayalım." denildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.