YAŞAM Haber Girişi : 17 Eylül 2021 17:35

İnsan Hakları Heyeti Kars'ta Cezaevlerini İnceledi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Kars'ta bir dizi inceleme ve ziyaret gerçekleştirdi.
İnsan Hakları Heyeti Kars'ta Cezaevlerini İnceledi

Kars Güncel- Yapılan açıklamada; "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu üyesi Muhammet Ecevit Carti, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Dr. Ertuğrul Yazar ve Uzman Yardımcılarından oluşan heyet, 15-16 Eylül 2021 tarihleri Kars ilindeki alıkonulma merkezlerine habersiz ziyaretler gerçekleştirdi.

TİHEK Heyeti ziyaretlerinin ilk gününde Kars Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu ile görüştü. Görüşmede Kars ilindeki insan hakları konuları ve İl İnsan Hakları Kurulunun faaliyetleri ele alındı. 
Heyet daha sonra Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu'yu ziyaret etti. Kurul Üyesi Muhammet Ecevit Carti son dönemde özellikle üniversiteler ile geliştirilen yakın ilişkilerin insan haklarının korunması ve geliştirilmesi ile ayrımcılıkla mücadele konularında önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu ise gençlerde insan hakları bilincinin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekerek, TİHEK ile Kafkas Üniversitesi arasındaki işbirliğinin güçlü bir sinerji oluşturacağını vurguladı. 

Heyet ardından sırasıyla İl Emniyet Müdürlüğü Nezarethaneleri ve Kars T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna habersiz ziyaretler gerçekleştirdi. İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Emniyet Müdür Yardımcısı İbrahim Etem Öztürk, Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ramazan Yiğit ve İkinci Müdür Muhammed Hakyemez, Heyete kurumlarına yönelik ayrıntılı bilgi sundu.

Görüşmelerin ardından ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi." denildi.
 

(TİHEK) Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu
Ayrımcılığın önlenmesi, işkence ve kötü muameleyle etkin mücadele ve bu konuda ulusal önleme mekanizması görevini yerine getirmek amacıyla 20 Nisan 2016 tarihli ve 6701 sayılı "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu" ile kurulan Adalet Bakanlığıyla ilişkili bir kamu kurumudur. 

Kurumumuz İşkence ve Kötü Muameleye Karşı Ulusal Önleme Mekanizması görevi kapsamında Türkiye çapında illerde bulunan alıkonulma merkezlerine (cezaevi, geri gönderme merkezi, mülteci barınma merkezleri, hastaneler, nezarethaneler, psikiyatri merkezleri vb.) haberli ve habersiz inceleme ziyaretleri gerçekleştirmekte ve yapılan görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlayarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşmaktadır. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.