GÜNDEM Haber Girişi : 26 Mart 2021 08:26

Fahrettin Koca Koronavirüs Salgını Ne Zaman Biter Sorusunun Cevabını Açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün saat 16.00'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrasında Bakan Koca youtube kanalı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Bakan Koca;"Mayıs  ayı sonuna kadar 100 MİLYON DOZ AŞI gelecek! Bunun şu ana kadar gelen kısmı 18 Milyon dozun üzerinde. Aşının 14 Milyon dozu uygulandı. 10 Milyon doza tekabül eden, “bulk” haldeki aşı ise elimize bugün ulaştı. 100 Milyon dozla, 50 MİLYON KİŞİNİN aşısını yapmış olacağız. 
“BULK” HALDE AŞI ifadesinden ne anlamalıyız? 
Bulk halde aşı, aşının şişelenmemiş şeklidir. Taşımadaki kolaylık sebebiyle bu yol tercih edilmektedir. Elimize bugün ulaşan, önceki 18 Milyon doza ilave olacak 10 Milyon dozluk aşı bu şekildedir. Şişeleme işlemine başlanmıştır.
BIONTECH AŞISI
Aşılamayı hızlandırmak için Alman menşeli Biontech aşısını sürece dâhil ettik. 1,4 Milyon doz aşı bugün itibariyle elimizde. Nisan başında bu, 4,5 Milyon doza ulaşacak. 30 Milyon dozluk opsiyonlu bir anlaşma da yaptık. Üretim arttıkça daha çok aşı alacağız. 
AŞI ALIMINDA SEÇENEKLERİMİZ ARTIYOR
Aşılama sürecini hızlandırmak için, Sinovac, Biontech gibi aşıların yanında yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sürüyor. Bunlardan sadece biriyle yapılan tedarik planlamasında 40 Milyon doz söz konusu. 
Aşının uzun vadeli bir ihtiyaç olacağı çok açıktır. Başka ülkelerin ürettiği aşılara bel bağlamak yanlıştır. Tedarikte zorlanmanın ötesinde bunun ekonomik bedelleri de ağır olur. Kendi aşımız, kendi silahımızdır. Yerli aşı çalışmalarımız sonuca doğru önemli gelişmeler kat ediyor.
CEVABINI BEKLEDİĞİNİZ BİR SORU VAR
Bu ne kadar sürecek? Salgın ne zaman kontrol altına alınacak? Bu çok açık: Aşılama bittiğinde bu çile son bulacak. Planlarımıza göre, 100 Milyon doz aşının hepsi Mayıs sonuna kadar elimizde olacak. Ve 50 Milyon kişinin aşısı tamamlanacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.