KARS Haber Girişi : 29 Ekim 2022 14:48

Cumhuriyetimizin 99'uncu Yılı Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99?uncu yılı Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz'ün katılımıyla törenlerle kutlandı.

Cumhuriyetimizin 99'uncu Yılı Kutlu Olsun

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99’uncu yılı Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz'ün katılımıyla törenlerle kutlandı.

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün tebrikleri kabul töreniyle başlayan kutlama programı, Hükümet Konağı önündeki tören alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Kars Milletvekilleri 65.Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof.Dr.Yunus Kılıç’ın gönderdiği mesajların okunmasının ardından Vali/Belediye Başkan Vekili Sayın Türker Öksüz’ün konuşmasıyla devam etti.

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan ve kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularıyla yâd ettiğini ve manevi huzurlarında saygıyla eğildiğini belirterek, aziz milletimizin, yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde kendi küllerinden, çağdaş ileri bir Cumhuriyet var etmeyi başardığını söyledi.

29 Ekim’in, tarihi şan ve şerefle dolu olan aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper ederek kurduğu, gözümüzün nuru cumhuriyetimizin 99’uncu kuruluş yıldönümü olduğunu söyleyen Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, “ Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir yanı itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Şavaşı’mızda Türk Milleti; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, tek vücut, tek yürek olan Türk Milleti, tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş, önce hilalin bahtını açmış, geleceğin aydınlık ufuklarını açmış, özgürlüğümüze vurulmaya çalışılan tüm prangaları milli irade ve gücüyle parçalamıştır.  Milli Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından, 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet, milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu bir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. İnsanlık tarihi, bir milletin sarsılmaz ortak iradesiyle, kendi kaderini eliyle ve kanlarıyla yazdığına nâdir şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı en önemli miraslardan birisidir. Cumhuriyet, Türk Milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet, bedeli olmayan, bedava verilmiş bir lütuf değil, inancın, imanın, güçlü bir iradenin eseri ve milli mücadelenin karar ve kıvancıdır. Cumhuriyet sistemi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.” Şeklinde konuştu.

‘Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev, bu kutlu emaneti, baki kılmak ve bu bayrağı asla yere düşürmemektir’

Vali/Belediye Başkan Vekili  Öksüz, kutlu emanet olan Cumhuriyet’i, baki kılmak ve bu bayrağı asla yere düşürmemek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, iç ve dış tehlikelere karşı duyarlı olmanın bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev olduğunu belirterek, “Sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, öyle görünüyor ki çıkarmaya da devam edecektir. Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi bölmek ve yok etmek isteyen güç ve şer odakları hain eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu karanlık ve kirli şer odakları, bazen içimizdeki hainlerle bir olup meclisimizi bombalamışlar, vatandaşlarımızı katletme cüretini göstermişler, bazen vatani görevini yapan, milletimizin güvenliğini sağlayan yiğit askerlerimize kurşun sıkmışlar, bazen de ekonomimize yönelik çirkin oyunların içerisine girmişlerdir. Ancak her zaman Hakk’ın ve hakikatin yanında olan devletimiz ve milletimiz, şer odaklarına karşı daima galip gelmiştir ve her daim galip gelecektir. Bugün ülkemizin terör örgütlerine ve emperyalist güçlere karşı Suriye’de, Irak’ta, Akdeniz’de, Mavi Vatan’da ve diğer coğrafyalardaki gelişmeler karşısında gerek askeri gerekse diplomatik olarak sergilediği kararlılığın Sarıkamış’tan, Çanakkale’den, kurtuluş mücadelemizden bir farkı yoktur. Türkiye, kendi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan, hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkânlarıyla istediğini yapabileceğini göstermiştir. “ ifadelerini kullandı.

Millet olarak ulaşmamız gereken daha nice hedeflerimiz var

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, konuşmasının devamında, “Yüreğimizde hiç sönmeyen vatan sevgisi ve millete hizmet aşkıyla, elbette ki devlet olarak, millet olarak ulaşmamız gereken daha nice hedefler, yapmamız gereken daha nice büyük işlerin olduğunun bilincindeyiz. Her yerde ve her ferdimizle, milletçe devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insani değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye,  mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Ne mutlu ki, bunun için gerekli olan güce, akla, birikime ve tecrübeye sahibiz. Cumhuriyetin ilanıyla kurulan, köklü bir tarihin ve yüce bir davanın mirasçısı olan devletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde savunma sanayiden diplomasiye, tarımdan teknolojiye, eğitim sağlığa, sanattan spora her alanda büyük atılımlar gerçekleştirirken dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olan, sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke konumundadır. Biliyor ve inanıyoruz ki; büyük ve güçlü bir devlet olmamız yolunda attığımız her adımla günden güne daha da büyüyeceğiz. Geleceğimiz için çizmiş olduğumuz 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarının bilincinde, devletine sonuna kadar bağlı, ülkemizin en güvenli ve huzurlu şehirlerinden biri olarak, tüm Türkiye ile birlikte bu hedeflere ulaşmada bir an bile duraksamayacağız. Bunun için çok çalışıyoruz ama hedeflerimize ulaşabilmemiz için daha çok çalışmamız gerektiğinin de bilincindeyiz. Yolumuz kutlu bir yoldur ve yolumuzdan asla dönmeyeceğiz! Cumhuriyetimizin kuruluşunda olduğu gibi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülkümüzle, milli birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğümüzü sonuna kadar koruyacağız. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti muhakkak payidar kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, şanlı tarihimiz boyunca yeniden doğuşlara ve yürüyüşlere imza atmış olan ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Manevi değerlerimiz uğrunda canlarına ortaya koymuş hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.” şeklinde sonlandırdı.

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün konuşmasının ardından öğrenciler tarafından okunan şiirler, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi, folklor gösterileri ve resmigeçit töreninin ardından tören sona erdi.