TÜRKİYE Düzenleme Tarihi : 23 Ekim 2020 16:02 Haber Girişi : 23 Ekim 2020 16:15

Borç Yapılandırma Paketi Mecliste

Kamu alacaklarında borç yapılandırma paketi TBMM'de

Kars Güncel- Vergi, trafik cezaları, KYK borçları gibi bir çok kamu alacağının tahsilatı için hükümet yeni kanun teklifini meclise sundu.

Kanun teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekilli Mehmet Muş yaptığı açıklamada; " Kanun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etme şartı var. Maksimum 18 taksit yapılıp, taksitler iki ayda bir ödenebilecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödeme yapılabilirse ana paranın yanında işleyen faizler var onlar siliniyor vergi borçlarının. YÜFE kullanılıyor onun oranı çok daha düşük. İlk taksit içerisinde bu peşin ödeme gerçekleşirse bu YÜFE'den çıkan borç oranında %90'ıda silinmiş olacak.  Gümrük vergi cezaları, idari para cezalarıda yapılandırma kapsamında. Bunlarda maksimum 18 taksit. 

Ayrıca SGK primleri, idari para cezaları, faiz ve cezalarıda yine yapılandırma kapsamına aldık. İl Özel İdare borçlarıda aynı kapsamda, emlak vergiçi, çevre temizlik vergisi, ilan reklam vergisi, su , katı atık vergisi gibi kamu alacaklarıda yapılandırma kapsamına alındı. Bunlarda yıl sonuna kadar müracaat edilebilir 18 taksit halinde ödenmesi gerekiyor."dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.