GÜNDEM Haber Girişi : 21 Temmuz 2022 18:06

Bölge Tarihinin En Büyük Projesinde Sona Gelindi

İki il ve iki ilçeyi kapsayan yaklaşık 1 milyar 250 milyon TL tutarındaki bölünmüş yol çalışmalarında sona gelindi.

Bölge Tarihinin En Büyük Projesinde Sona Gelindi

İki il ve iki ilçeyi kapsayan yaklaşık 1 milyar 250 milyon TL tutarındaki bölünmüş yol çalışmalarında sona gelindi.


Kars'ın Sarıkamış ile Erzurum'un Horasan ilçeleri arasında yaklaşık 1 milyar 250 milyon liraya mal olacak bölünmüş yol çalışmalarını yerinde inceleyen 65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, yatırım ve çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Doğu Anadolu'daki en büyük viyadükte devam eden yaklaşık 45,7 kilometre uzunluğunda olan ve 5 viyadüğün bulunduğu, 574 metre uzunluğundaki modern yol yapım çalışmaları hakkında açıklamada bulunan AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Sarıkamış-Horasan arasında yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı. Milletvekili Arslan, incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, “Dengeli konsol yöntemiyle yapılan ve en büyük viyadüklerden olan 574 metre uzunluğu, 120 metre yüksekliğiyle Doğu Anadolu'daki en büyük viyadüklerden birisi olan bu viyadüğün teknik olarak yapım zorlukları nedeniyle ancak bu yıl bitebileceği öngörülmüştü. Bunu da daha önce deklare etmiştik” ifadelerini kullandı.

‘Bölünmüş yol ve sıcak asfalt hale getirilen yolumuzun uzunluğu 45,7 kilometre ve 45,7 kilometrelik hem bölünmüş yol hem sıcak asfalt hale getirilmesinde Erzurum ve Kars Bölge Müdürlüğü ekiplerimiz çalışıyor.’ diyen Arslan; “Her iki ekibimizin ve yüklenicilerin yaptığı projenin bugünkü bedeli 1 milyar 250 milyon Türk lirası. Sadece Kars bölgesine yaptığımız 45,7 kilometrelik bölünmüş yolun bedeli bu. Bu bedelden hareketle insanlarımız AK Parti döneminde Cumhurbaşkanımızın riyasetinde bölgeye yapılan yatırımların büyüklüklerini çok daha rahat hayal edebilirler. Bir kez daha Cumhurbaşkanımıza, hükümetine ve dünden bugüne emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yaklaşık uzunluğu 45,7 kilometre olan, 23 kilometresi Erzurum, 22.7 kilometresi ise Kars il sınırları içerisinde olan Sarıkamış-Horasan karayolunda 5 tane toplam uzunluğu bin 780 metre olan viyadük bulunuyor. Yol çalışmalarının büyük bölümünün tamamlandığı karayolunda sona gelindi. Karayolunun bitirilmesi için yoğun çaba sarf ediliyor.” dedi.