DÜNYA Haber Girişi : 24 Haziran 2024 01:08

Biz İlk Defa Gördük, Siz Bu Arkadaşı Tanıyor Muydunuz? 

Biz İlk Defa Gördük, Siz Bu Arkadaşı Tanıyor Muydunuz? 
Dünyanın en nadir böceği Kars'ta görüldü. 

Biz İlk Defa Gördük, Siz Bu Arkadaşı Tanıyor Muydunuz? 

 

Dünyanın en nadir böceği Kars'ta görüldü.  Rusya’da hatıra paraların üzerine resimleri basılan extensa (uçurtma böceği) isimli böceğin sayısında artış kaydedildi. 

 

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da artışı gözlenen böcek Kars'ın Kağızman ilçesinde de objektiflere takıldı.  Dünya Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) yayınladığı nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesinde yer alan ve dünyada sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Irak, İran ve Ermenistan'ın belli noktalarında nadir görülen lertha extensa isimli böceğin sayısında artış gözlendi.

 

Larva döneminde zararlı böcekleri yiyerek sayılarını kontrol altında tutan ve nesli tehlikede olduğundan Rusya'da resimleri hatıra paraların üzerine basılan böceğin sayısındaki artış memnuniyet yarattı. vdcasino

 

Bizim de ilk defa gördüğünüz bu bixej hakkında edindiğimiz bilgiler ise şu yönde: Görüntü itibariyle kelebek gibi görünen uçurtma böcekleri yumurtadan çıktıklarında larva dönemlerini 2 yıl olarak geçiriyorlar. Bu esnada predatör böcek (Avcı böcek) olarak yaşıyorlar. Zararlı böceklerle besleniyorlar. Ergin hale geçtikten sonra bu sefer de polenle besleniyorlar. Çok ilginç bir yaşam biçimleri var. Bunları görmek ve tanıtmak lazım. Bunlara zarar verilmemesi gerek. Diğer ülkelerdeki insanlar o kadar kıymet veriyorlar ki, kendi paralarının üzerine işliyorlar.  Bunlar kırmızı listede olan böcekler ve bizim bunlara sahip çıkmamız lazım. Bu böceğin ve benzer şekilde olan böceklerin burada bulunması tür çeşitliliğinin de zengin olduğunu gösteriyor ve bu da bizi sevindiriyor. Mümkün olduğu kadar tarım ilaçlarının daha az kullanılmasına önem gösterilmesi, biyolojik mücadeleye önem verilmesi gerek. Tarım ürünlerine zarar veren böcekleri yine onlara zarar veren doğal düşmanlarıyla yok etmemiz lazım ki, bu nadide türleri yok etmeyelim..