TÜRKİYE Düzenleme Tarihi : 01 Ocak 2021 20:37 Haber Girişi : 01 Ocak 2021 20:41

Bakan Koca Açıkladı Türkiye'de 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüsün tespit edildiğini duyurdu.

Kars Güncel- Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada; "Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

15 Kişide Mutasyona Uğramış Virüs Tespit Edildi
İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

İngiltere'den Girişler Tamamen Durduruldu
Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.  

Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.