KARS Haber Girişi : 29 Aralık 2022 14:49

Başkan Ertaş 'Yeniden Adayım' Dedi

Kars Ziraat Odası Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Adem Ertaş, Şubat 2023'te gerçekleştirilecek olan Ziraat Odası Başkanlık Seçimleri'nde yeniden aday olacağını ve Kars için eksik olan hizmetlerin tamamlanacağını açıkladı.

Başkan Ertaş 'Yeniden Adayım' Dedi

Kars Ziraat Odası Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Adem Ertaş, Şubat 2023'te gerçekleştirilecek olan Ziraat Odası Başkanlık Seçimleri'nde yeniden aday olacağını ve Kars için eksik olan hizmetlerin tamamlanacağını açıkladı.

Düzenlenen basın toplantısında geride bırakılan 8 yılda Kars Ziraat Odası’nın alındığı günden bu güne nerelere getirildiğini hatırlatan, Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin ilk ve tek Karslı Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ertaş, 2015 yılında Kars Ziraat Odası Başkanlığı görevini üstlendiğinde odanın işhanındaki 30 metrekare bir alanda tek bir personel ile hizmet vermeğe çalıştığını, bugün ise kazandığı ivmeyle profesyonel ekiplerle çiftçilere hizmet verildiğini vurguladı.

Çiftçilerin Kurum Dışındaki Takip İşleri İçin de Özel Ekip Kuruldu

Ziraat Odası’nın giden çiftçiler için 300 metrekarelik tarihi binada güler yüzlü personellerle karşılandığı bir kurum haline dönüştürüldüğünün altını çizen Ertaş, 3 kişinin kurum içerisinde vatandaşların işlemlerini tamamlamak için bilgisayar başında hazır olduğunu, diğer personellerin ise çiftçilerin banka vs işlemlerini takip etmek ve yardımcı olmak için sürekli onlarla sahada olduğunu belirtti.

Göreve başladığı yıllarda Kars’ın bacası tüten tek fabrikası olan Kars Şeker Fabrikası’nın da kapalı olduğunu ve gösterilen gayretler neticesinde şu an fabrikanın bacasının 165.000 tonla tam kapasite ile tüttüğünü kaydeden Başkan Adem Ertaş, konuya ilişkin şunları söyledi: “Çiftçilerimiz hiçbir şekilde pancar ekemiyordu. Çünkü o zamana kadar çiftçilerimiz pancar hasadını elleriyle; çatalla ve başını bıçakla kesme yönetimiyle yapıyordu. 4 işçi bir günde ancak 500 metrekare alanı hasat edebiliyordu. Biz de fabrikamıza aktif hale getirebilmek için çiftçilerimize taahhütte bulunduk. ‘Siz ekim yapın biz söz veriyoruz size makine getireceğiz’ dedik. Ve Almanya'dan 6 sıralı pancar hasat makinesini Euro ile o günkü kur üzerinden aldık ve Kars’a getirdik. Ve odanın gayrimenkulü veya herhangi bir parası olmadığı için kendi mal varlığınızı kefalet olarak koyduk. İlk makinamızı 2016'da getirdik. Kars Şeker Fabrikasını aktif hale getirdik ve üretim sıfırdan 30.000 tona ulaştı. Daha sonra da 2 yılda 80 bin tona ulaştırdık. Şu anda fabrikamızın bacası 165.000 tonla tam kapasite ile tütüyor. Bundan dolayı da bunun gururunu yaşamaktayız.”

Çiftçilere Piyasanın Yüzde 20-25 Altında Fiyatlara Makine Ekipman Satıyoruz

Çiftçilerin yararlanabilmesi adına tarım aletleri noktasında Kars Ziraat Odası olarak makine ekipman alım satımının gerçekleştirildiğini de dile getiren Adem Ertaş, “Şu anda odamızda makine ekipman olarak sadece makine ekipman alım satımımız var. Römork ve gübre serpme makineleri tarzında çiftçinin ihtiyacı olan makineleri alıp satmaktayız. Bunun da piyasanın hemen hemen yaklaşık yüzde 20 - 25 altında satıyoruz. Bunun nedeni de sadece çiftçilerimizin faydalanabilmesidir. Burada bir kar amacı gütmüyoruz ve sadece çiftçilerimizin işini görülebilmesi adına 5 yıllık kredi ile bu tür makine ekipman alım satımı yapıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“60 yıl sonra yönetim kurulu üyeliği alan Kars’taki tek yönetim kurulu üyesi olarak bir kez daha çiftçilerimizden destek bekliyoruz”

Kars Ziraat Odası seçimleri için çiftçilerden destek beklediğini açıklayan Ertaş; “Bildiğiniz üzere Aralık ayının 25’inde 72 köy ve 10 mahallede delege seçimi yapıldı. Delegelerimiz şu anda seçilmiş durumdadır. Şubat ayı içerisinde de Kars Ziraat Odası seçimlerine gireceğiz. Buradan tüm Karsımıza, delegelerimize ve çiftçilerimize hayırlı olsun temennisinde bulunuyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Biz tekrar 2023 yılı Şubat ayında yapılacak olan Ziraat Odası Başkanlığına ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyeliğimizde adayız ve yolumuza devam etmek istiyoruz. Bilindiği gibi Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu Doğu Anadolu Bölgesi’nde bana bağlıdır. Bu da bizim için bir avantajdır. Yaklaşık 60 yıl sonra yönetim kurulu üyeliği alan Kars’taki tek yönetim kurulu üyesi biziz. Hiçbir sivil toplum örgütün başında şu anda şu ana kadar bir tane Karslı gelmemiştir. Bu da bizim için, Kars için ve çiftçilerimiz için bir artıdır. Çiftçilerimizin sorunlarını birebir bakanlığa kadar ulaştıracak pozisyondayız. Bunun için de çiftçilerimizden ve delegelerimizden bize destek olmalarını tekrar yapılacak olan seçimde kendilerinden destek istiyoruz. Herkese hayırlı uğurlu olsun teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.