EKONOMİ Düzenleme Tarihi : 19 Ağustos 2020 19:28 Haber Girişi : 19 Ağustos 2020 19:33

Kars'ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Kars'ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 3. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

Kars Güncel-Kars İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 3. Olağan Toplantısı 22/07/2020 tarihinde saat 14:30’da Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü toplantı salonunda Vali Türker Öksüz Başkanlığında toplandı.

Açılış konuşmasıyla başlayan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2020 yılı 3. Olağan toplantısı, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlanması ile sona erdi.

Karar - 1  (Gündemin 2. Maddesi) Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu organı Denetim kurulunca hazırlanan Ocak-Şubat-Mart aylarına ait Aktif İş Gücü Programları ve Toplum Yararına Programlarına ilişkin denetim raporları İ.İ.M.EK. Yönetmeliğinin 13. maddesinin 5. fıkrası uyarınca  İ.İ.M.E.K. Kurulunca onaylandı,

Karar - 2  (Gündemin 3. Maddesi) Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Genelge kapsamında Engellinin Kendi İşini Kurmasına yönelik 77 adet proje ile Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına yönelik 45 adet proje ile toplamda 122 proje İl Müdürlüğümüze sunulmuş olup, İlgili genelgenin 2. Maddesinde “Projelerin Değerlendirilmesi” başlığının (c) bendi gereği Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ekte bilgileri bulunan proje müracaatlarından 43 adet Engellinin Kendi İşini Kurmasına yönelik projenin “UYGUN”, 34 adet projenin “Uygun görülmediği”, Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına yönelik 32 adet projenin “UYGUN” 13 adet Projenin “Uygun görülmediği” İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulunca değerlendirilmiş olup, İlgili projelerin Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Aktif İşgücü Dairesi Başkanlığına gönderilmesine  karar verildi.

Karar - 3 (Gündemin 4. Maddesi) Yıllık Eğitim Planında yer almayan ve Kars Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Özel Politika kapsamında  kadınlara yönelik 15 katılımcı ile açılan Giysi Tadilatçısı Mesleğinde Meslek Edindirme kursu ile AKPOL Tekstil Gıda İnş.Tur..Dış Tic.İth.İhr.San.ve Tic.Ltd.Şti Firmasınca Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Projesi (MEGİP) kapsamında %50 istihdam garantili  20 kişilik Dokuma Konfeksiyon Makineci mesleğinde kurs başvurusu  bulunmakta olup, Yıllık Eğitim Planında yer almayan mesleklerin Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin 9.maddesinin 3. Fıkrası gereği “Planda yer almayan bir meslek için işbirliği yöntemi ile kurs düzenlenebilir. Ancak kurs düzenlenen bu meslek, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun yapılacak ilk toplantısında plana eklenir” denilmektedir. Bu nedenle Giysi Tadilatçısı ve Dokuma Konfeksiyon Makineci mesleklerinin 2020 yılı Yıllık Eğitim Planına dahil edilmesi oy birliğince onaylandı,

Karar – 4 (Gündemin 6. Maddesi) Bir sonraki İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantı tarihinin Ekim ayı içerisinde yapılmasına karar verildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.